kariera w kadrze narodowej piszczek

Kariera reprezentacyjna Łukasza Piszczka. Historia walki, znakomitych występów i kontuzji

0 Shares
0
0
0

To najlepszy polski prawy obrońca w historii – taki werdykt Łukasz Piszczek usłyszał 6 grudnia 2019 roku, kiedy to został wybrany do historycznej jedenastki stulecia reprezentacji Polski. Kapituła główna związku PZPN, w skład której wchodzili byli polscy selekcjonerzy, dziennikarze sportowi, członkowie komisji Mediów i Marketingu PZPN oraz kibice, nie miała co do tej nominacji wątpliwości. To wielkie wyróżnienie było nie tylko wyrazem szacunku dla klubowego dorobku Łukasza Piszczka, ale przede wszystkim dla jego reprezentacyjnych osiągnięć. Przygotowaliśmy dla was garść ciekawostek związanych z grą w kadrze jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii.

Łukasz Piszczek? Świetny napastnik, a do tego król strzelców Euro U-19!

Cztery bramki, zdobyte w trzech meczach, wystarczyły, aby Łukasz Piszczek uzyskał miano króla strzelców Mistrzostw Europy 2004 do lat 19. Podobnie jak w chociażby Zagłębiu Lubin, pierwsze mecze reprezentacyjne rozgrywał na najbardziej wysuniętej pozycji na boisku. Dopiero w Berlinie doceniono jego defensywne umiejętności i Piszczek zaczął brać na siebie obowiązki obrońcy. W kadrze U-19 Łukasz rozegrał 8 meczów i zanotował 8 trafień. Musicie przyznać, że mało który napastnik mógłby powstydzić się tej statystyki. W międzyczasie rozegrał jeszcze kilka meczów w reprezentacji Polski U-21, by 3 lutego 2007 roku zadebiutować w seniorskiej kadrze. Piszczek miał wówczas dokładnie: 21 lat i 8 miesięcy. Wielki talent Łukasza Piszczka został zauważony przez ówczesnego selekcjonera reprezentacji Polski, Leo Benhakkera.


Więcej o klubowej karierze Piszczka przeczytasz w tym artykule: Kariera klubowa Łukasza Piszczka. Od bycia zmorą obrońców, do zostania jednym z nich


Reprezentacyjny debiut i dalsze zmagania

W 61. minucie towarzyskiego spotkania Polska-Estonia Łukasz Piszczek pojawił się na boisku w miejsce Jakuba Wawrzyniaka. Rozegrał on solidne trzydzieści minut, a rezultat na tablicy wyników po jego wejściu jeszcze dwukrotnie się zmieniał na korzyść biało-czerwonych. Polska wygrała w tym meczu 4:0, po trafieniach Dudki, Kokoszki, Iwańskiego i Golańskiego. Występ Piszczka nie przekonał jednak Leo Benhakkera, który nie zdecydował się na powołanie obrońcy na eliminacje do Euro 2008. Swoje szanse Łukasz dostał m.in. w meczu towarzyskim z Rosją w 2007 roku, w którym zagrał zaledwie 14 minut. Na Euro 2008 pojechał z dużymi nadziejami. Niestety, zagrał jedynie w przegranym 0:2 meczu z Niemcami. Zmagania z Austrią i Chorwacją opuścił przez kontuzję. Urazy, te drobne, a także te poważniejsze, były częstym towarzyszem Piszczka. Rzadko zdarzało mu się zagrać więcej, niż sześć meczów reprezentacji z rzędu – głównie przez problemy z kolanami, mięśniami przywodzicieli i plecami.

Sukcesywne budowanie swojej pozycji

Około 30 meczów w kadrze opuścił Łukasz Piszczek ze względu na urazy i kontuzje. Około, ponieważ nie w każdym meczu musiał być przecież desygnowany do gry. Nie zmienia to jednak faktu, że przy “lepszym zdrowiu”, Piszczek mógł trafić do ekskluzywnego grona piłkarzy z ponad setką meczów w biało-czerwonych barwach. Licznik Piszczka zatrzymał się na liczbie 66. Tyle występów w kadrze uzbierał w całej historii swoich występów, począwszy od 2007, a skończywszy na 2019 roku. Tym samym Piszczek znajduje się w historycznej dwudziestce (zajmuje 19. pozycję, ex-aequo z Mariuszem Lewandowskim) piłkarzy z największą liczbą meczów w reprezentacji Polski. 

Piękne pożegnanie legendy

Ostatni reprezentacyjny mecz Piszczek rozegrał w meczu eliminacyjnym Euro 2020, 19 listopada 2019 roku, przeciwko zespołowi Słowenii. Pożegnanie polskiej legendy przypominało nieco sytuację z Bundesligi, w której to fani Borussii Dortmund żegnali Łukasza w podobnym stylu. Piszczek, swoją decyzję o zakończeniu reprezentacyjnej kariery, skwitował słowami: “Na Euro 2020 będę miał 35 lat (…), to nie jest wiek, w którym będę mógł hasać (…), czas zrobić miejsce innym”. Przygotowaliśmy dla was statystyczne zestawienie wszystkich meczów, jakie rozegrał Piszczek w czasie swojej reprezentacyjnej kariery:

  • Polska, 66 meczów, 3 bramki;
  • Polska U-21, 2 mecze;
  • Polska U-19, 8 meczów, 8 bramek;
  • Debiut: 3.02.2007
  • Ostatni mecz w kadrze: 19.11.2019.

Więcej o karierze Piszczka w Borussii przeczytasz w tym artykule: Łukasz Piszczek w Borussii. Jedyny taki obrońca


Dodaj komentarz
You May Also Like