Wroclaw. POLAND – August 06: Match friendly between Wks Slask Wroclaw and Borussia Dortmund. Jakub Kuba Blaszczykowski on August 06, 2014 in Wroclaw. Poland.

O tym, jak polskie trio zawładnęło Dortmundem

0 Shares
0
0
0

Choć Borussia Dortmund jest klubem rdzennie niemieckim, to przez wiele lat można było mówić o niej, jako o polskim klubie w Niemczech. Wszystko to za sprawą trzech znakomitych zawodników, którzy przez wiele sezonów wspólnie bronili barw zespołu BVB. Mowa o Jakubie Błaszczykowskim, Łukaszu Piszczku i Robercie Lewandowskim. Z końcem sezonu 2020/2021 Borussię opuścił ostatni przedstawiciel naszego kraju, Łukasz Piszczek. Przybliżamy wam dziś historię zespołu BVB, gdy w czarno-żółtych koszulkach grało polskie trio z Dortmundu.

Euzebiusz Smolarek jako ten, który przetarł szlaki

Wielokrotny reprezentant Polski, Ebi Smolarek, był jednym z zawodników, którzy torowali drogę dla polskich zawodników za zachodnią granicą. To dzięki jego dobrym występom w Borussii, działacze niemieckiego klubu chętniej korzystali z usług Polaków. Gdy w 2007 roku Euzebiusz opuszczał drużynę z Dortmundu i przenosił się do Hiszpanii, w największym mieście Zagłębia Ruhry zaczynał grać Jakub Błaszczykowski. Drogi Ebiego i Jakuba przecięły się dwukrotnie: wystąpili oni wspólnie w meczu Borussii z Duisburgiem (12 sierpnia 2007 roku) i Schalke (18 sierpnia 2007). Kuba był pierwszym zawodnikiem znad Wisły, wokół którego zbudowano polski tercet w BVB. Błaszczykowski szybko okazał się ważną częścią drużyny. W ekspresowym tempie wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie, a jego postawa została doceniona przez kibiców z Dortmundu. Wielokrotny kapitan polskiej reprezentacji został wybrany najlepszym zawodnikiem sezonu 2007/2008. W rozgrywkach Bundesligi zagrał wówczas w 24 meczach, zdobył 1 gola i zanotował 4 asysty. Borussia Dortmund tamtego sezonu nie mogła jednak zaliczyć do udanych. Z dorobkiem zaledwie 40 punktów uplasowała się na 13 miejscu w tabeli, mając kilkupunktową przewagę nad strefą spadkową.


Zobacz też: Kariera klubowa Łukasza Piszczka. Od bycia zmorą obrońców, do zostania jednym z nich


Na sukcesy nie trzeba było długo czekać

Już w kolejnym sezonie Jakub Błaszczykowski sięgnął ze swoją Borussią po Superpuchar Niemiec. Rozgrywki 2008/2009 były bardziej udane, niż zmagania rok wcześniej. W Dortmundzie jednak mówiono w wielkim rozczarowaniu, gdyż finalnie nie udało zakwalifikować się do europejskich pucharów. BVB z dorobkiem 59 punktów zajęła 6 pozycję, czyli pierwszą, która nie uprawniała do gry w eliminacjach Ligi Europy UEFA. Błaszczykowski mógł ze swojej gry być jednak jak najbardziej zadowolony. Rozegrał 27 meczów, zanotował 3 trafienia i dołożył do swojego dorobku 6 asyst. Opuścił 7 meczów ze względu na kontuzję mięśniową. Po powrocie na boisko udowodnił swoją przydatność – Borussia ze zdrowym Błaszczykowskim zanotowała serię 7 zwycięstw z rzędu, co w znaczącym stopniu wywindowało ją w tabeli. W sezonie 2009/10 udało się poprawić pozycję w tabeli i zająć piąte miejsce, uprawniające do gry w rundzie play-off Ligi Europy UEFA. Dla Błaszczykowskiego był to najbardziej intensywny sezon w całej swojej karierze w Borussii. Zagrał w 32 z 34 meczów w sezonie Bundesligi. Prawdziwy przełom nastąpił jednak rok później, gdy zespół z Dortmundu zasilił Łukasz Piszczek i Robert Lewandowski

Debiutancki sezon i od razu wielkie osiągnięcie

W pełnej okazałości polski tercet w Bundeslidze pokazał się 19 września 2010 roku w meczu przeciwko Schalke. Zarówno Kuba, Robert, jak i Łukasz pojawili się na placu gry po przerwie, a Borussia wygrała tamten mecz rezultatem 3:1. Błaszczykowski zanotował asystę przy trafieniu Shinji Kagawy, a Lewandowski, w 86 minucie, strzelił debiutanckiego gola. To wówczas zaczęto mówić o polskim trio w samych superlatywach. Sezon 2010/2011 zakończył się wielkim sukcesem – Borussia Dortmund po dziewięciu latach wygrała ligę. Passę kontynuowano w kolejnym sezonie. Borussia w 2011/2012 nie przegrała 24 spotkań z rzędu, co wciąż stanowi historyczne osiągnięcie. To w klubie z Dortmundu rozbłysnęła gwiazda Roberta Lewandowskiego. Polskiego napastnika, w gronie najlepszych snajperów świata, zaczęto wymieniać po meczu w 2013 roku z Realem Madryt. Lewy ośmieszył wówczas Królewskich, aplikując im cztery bramki w jednym spotkaniu półfinału Ligi Mistrzów. W finale rozgrywek Borussia uznała wyższość krajowych rywali, Bayernu Monachium. Schyłek “polskiej ery” nastąpił wraz z przenosinami Lewandowskiego do Bawarii. Rodzimy tercet wspólnie reprezentował Borussię w latach 2010-2014.

  • Jakub Błaszczykowski. Meczów w Borussii: 253, gole: 32, asysty: 52, lata: 2007-2015.
  • Robert Lewandowski. Meczów w Borussii: 187, gole: 103, asysty: 42, lata: 2010-2014.
  • Łukasz Piszczek. Meczów w Borussii: 382, gole: 19, asysty: 64, lata: 2010-2021.
Dodaj komentarz
You May Also Like